22nd Star Awards for Television (2008) nominees

It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on Twitter

The voting members of the Philippine Movie Press Club (PMPC) have released the official list of nominees in the 22nd Star Awards For TV.

Ms. Rosa Rosal – recipient of the Ading Fernando Lifetime Achievement Award

Senator Loren Legarda – Excellence In Broadcasting Lifetime Achievement Award

Best Single Performance by an Actress

Gloria Romero (“Singsing” episode, Maalaala Mo Kaya),
Susan Roces (“Basura” episode, Maalaala Mo Kaya),
Helen Gamboa (“Mesa” episode, Maalaala Mo Kaya),
Cherry Pie Picache (“Tren” episode, Maalaala Mo Kaya),
Shaina Magdayao (“Telebisyon” episode, Maalaala Mo Kaya),
Angel Locsin (“Pilat” episode, Maalaala Mo Kaya)

Best Single Performance by an Actor

Dolphy (“Bisikleta” episode, Maalaala Mo Kaya)
Eddie Garcia (“Singsing” episode, Maalaala Mo Kaya)
Gary Valenciano (“Bag” episode, Maalaala Mo Kaya),
John Wayne Sace (“Mesa” episode, Maalaala Mo Kaya),
Gabby Concepcion (“Taxi” episode, Maalaala Mo Kaya),
Joshua Dionisio (“Sako” episode, Maalaala Mo Kaya).

For Best Drama Actress

Dina Bonnevie (Babangon Ako’t Dudurugin Kita),
Judy Ann Santos (Ysabella),
Sunshine Dizon (Impostora),
Angel Locsin (Lobo),
Lovi Poe (Sine Novela Presents: Kaputol Ng Isang Awit),
Coney Reyes (Ysabella)

Best Drama Actor

Mark Anthony Fernandez (Impostora),
Piolo Pascual (Lobo),
John Lloyd Cruz (Maging Sino Ka Man: Ang Pagbabalik),
Tirso Cruz III (Sine Novela Presents: Kaputol Ng Isang Awit),
Ryan Eigenmann (Lobo),
Sam Milby (Maging Sino Ka Man: Ang Pagbabalik),
Robin Padilla (Joaquin Bordado)

Best Drama Anthology

Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)
Your Song (ABS-CBN)
Magpakailanman (GMA-7)
Maynila (GMA-7)

Best Primetime TV Series

Lobo (ABS-CBN)
Ysabella (ABS-CBN)
Impostora (GMA-7)
La Vendetta (GMA-7)
Joaquin Bordado (GMA-7)

Best Daytime Drama Series

Prinsesa Ng Banyer (ABS-CBN)
Kaputol Ng Isang Awit (GMA-7)
Maging Akin Ka Lamang (GMA-7)
My Only Love (GMA-7)

Best Comedy Actress

Pokwang (That’s My Doc),
Ai-Ai Delas Alas (Komiks Presents: Volta),
Rufa Mae Quinto (Bubble Gang),
Susan Roces (John En Shirley),
Sharlene San Pedro (Goin’ Bulilit),
Nova Villa (That’s My Doc),
Maricel Soriano (John En Shirley).

Best Comedy Actor

Michael V (Bubble Gang),
Ogie Alcasid (Bubble Gang),
Joey De Leon (Nuts Entertainment),
Roderick Paulate (That’s My Doc),
Vic Sotto (Ful Haus),
Redford White (Kokey)

Best Comedy Show

Ful Haus (GMA-7),
John En Shirley (ABS-CBN)
That’s My Doc (ABS-CBN),

Best Gag Show

Bubble Gang (GMA-7)
Nuts Entertainment (GMA-7)
Goin’ Bulilit (ABS-CBN)

Best Female TV host

Regine Velasquez (SOP Rules),
Pia Guanio (Eat Bulaga!),
Valerie Concepcion (Wowowee),
Pokwang (Wowowee),
Toni Gonzaga (ASAP ’08)

Best Male TV host

Willie Revillame (Wowowee),
Ogie Alcasid (SOP Rules),
Martin Nievera (ASAP ’08),
German Moreno (Walang Tulugan With The Master Showman),
Vic Sotto (Eat Bulaga!)

Best Variety Show

Eat Bulaga! (GMA-7)
Wowowee (ABS-CBN)

Best Musical Variety Show

ASAP ’08 (ABS-CBN),
SOP Rules (GMA),
Walang Tulugan With The Master Showman (GMA)

Best Showbiz-Oriented Show

The Buzz (ABS-CBN)
Entertainment Live (ABS-CBN)
Startalk (GMA)
Showbiz Central (GMA)
The Ricky Lo Exclusives (Q11)
Chika Mo, Chika Ko (UNTV)

Male Showbiz-Oriented Show Host

Boy Abunda (The Buzz),
Raymond Gutierrez (Showbiz Central),
Ricky Lo (The Ricky Lo Exclusives),
Luis Manzano (Entertainment Live!).

Best Female Showbiz-Oriented Show Host

Pia Guanio (Showbiz Central),
Cristy Fermin (The Buzz),
Toni Gonzaga (Entertainment Live!),
Ruffa Gutierrez (The Buzz),
Lolit Solis (Startalk),
Rufa Mae Quinto (Showbiz Central)

Best Celebrity Talk Show

Sis (GMA),
Boy And Kris (ABS-CBN),
Sharon (ABS-CBN),
Moms (Q-11),
The Sweet Life (Q 11)

Best Celebrity Talk Show host

Boy Abunda and Kris Aquino (Boy And Kris),
Lani Mercado, Manilyn Reynes, and Sherilyn Reyes (Moms),
Janice de Belen, Gelli de Belen, and Carmina Villarroel (Sis),
Lucy Torres-Gomez and Wilma Doesnt (The Sweet Life),
Jaya (One Proud Mama)

Best Game Show

All-Star K: The P1 Million Videoke Challenge (GMA-7)
GoBingo (GMA-7)
Pilipinas, Game Ka Na Ba? (ABS-CBN)
Tok! Tok! Tok! Isang Milyon Pasok (GMA-7)

Best Game Show Host

Allan K and Jaya (All-Star K: The P1 Million Videoke Challenge)
Arnell Ignacio (GoBingo)
Edu Manzano (Pilipinas, Game Ka Na Ba?)
Paolo Bediones (Tok! Tok! Tok! Isang Milyon Pasok)

Best Talent Search Program

Shall We Dance (ABC 5)
U Can Dance: Version 2 (ABS-CBN)
Coca-Cola’s Ride To Fame: Yes To Your Dreams! (GMA-7)
Move: The Search for Billy Crawford’s Pinoy Dancers (GMA-7)

Best Talent Search Program Host

Drew Arellano and Karel Marquez (Coca-Cola’s Ride To Fame: Yes To Your Dreams!)
Billy Crawford (Move: The Search for Billy Crawford’s Pinoy Dancers)
Lucy Torres-Gomez, Arnell Ignacio, and Dominic Ochoa (Shall We Dance)
Iya Villania and Derek Ramsay (U Can Dance: Version 2)

Best New Male TV Personality

Jon Avila (Komiks Presents: Kapitan Boom)
Robi Domingo (ASAP ’08)
Josef Elizalde (ASAP ’08)
Hayden Kho (SOP Rules)
Bruce Quebral (Your Song Presents: One More Chance)
Doc Ferds Recio (Born To Be Wild)

Best New Female TV Personality

Marianna Del Rio (Komiks Presents: Kapitan Boom)
Maricris Garcia (SOP Rules)
Patricia Gayod (Maalaala Mo Kaya / “Dagat” episode)
Daiana Meneses (Eat Bulaga!)
Kylie Padilla (Joaquin Bordado)
Nicole Uysiuseng (ASAP ’08)

Best Youth-Oriented Show

Star Magic Presents: Abt Ur Luv, Ur Lyf 2 (ABS-CBN)
Star Magic Presents: Astigs (ABS-CBN)
Boys Nxt Door (GMA-7)
Gokada Go! (ABS-CBN)

Best Horror or Fantasy Program

ESP (GMA)
Tasya Fantasya (GMA-7)
Komiks Presents: Kapitan Boom (ABS-CBN)
Komiks Presents: Volta (ABS-CBN)
Super Inggo 1.5: Ang Bagong Bangis (ABS-CBN)

Best News Program

Bandila (ABS-CBN)
Balitanghali (Q 11)
Saksi: Liga Ng Katotohanan (GMA-7)
TV Patrol World (ABS-CBN)
24 Oras (GMA-7)

Best Male Newscaster

Martin Andanar (Sentro)
Julius Babao (TV Patrol World)
Arnold Clavio (Saksi: Liga Ng Katotohanan)
Mike Enriquez (24 Oras)
Ted Failon (TV Patrol World)
Alex Santos (TV Patrol Sabado)

Best Female Newscaster

Karen Davila (TV Patrol World)
Ces Oreña-Drilon (Bandila)
Precious Hipolito (Express Balita)
Vicky Morales (Saksi: Liga Ng Katotohanan)
Korina Sanchez (Bandila)
Mel Tiangco (24 Oras)

Best Public Service Program

Imbestigador (GMA-7)
XXX: Eksklusibo, Eksplosibong Ekspose (ABS-CBN)
Bitag (UNTV)
Emergency (GMA-7)
SOCO: Scene of the Crime Operatives (ABS-CBN)
Wish Ko Lang (GMA-7)

Best Public Service Program Host

Julius Babao, Karen Davila, and Henry Omaga-Diaz (XXX: Eksklusibo, Eksplosibong Ekspose)
Mike Enriquez (Imbestigador)
Vicky Morales (Wish Ko Lang)
Jessica Soho (Reunions)
Ben Tulfo (Bitag, UNTV)

Best Documentary Program

I-Witness: The GMA Documentaries (GMA-7)
Probe (ABS-CBN)
Reporter’s Notebook (GMA-7)
The Correspondents (ABS-CBN)

Best Documentary Program Host

Karen Davila, Abner Mercado, Bernadette Sembrano, and Ces Oreña-Drilon (The Correspondents)
Cheche Lazaro, Pinky Webb, Hera Sanchez, Robert Alejandro, Akiko Thomson, and Adrian Ayalin (Probe)
Kara David, Howie Severino, Sandra Aguinaldo, and Jay Taruc (I-Witness: The GMA Documentaries)
Maki Pulido and Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook)

Best Documentary Special

Harapan: The Jun Lozada Expose (ABS-CBN)
Koneksiyon: Anatomy of a Political Scandal (GMA-7)
Runaways: Human Trafficking Sa Jordan (ABS-CBN)
Signos: Ang Banta ng Nagbabagong Klima (GMA-7)
Sisid: Underwater Special (GMA-7)

Best Magazine Show

Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)
Mel And Joey (GMA-7)
Proudly Filipina (Q 11)
Rated K (ABS-CBN)
100% Pinoy (GMA-7)

Best Magazine Show Host

Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho)
Mel Tiangco and Joey de Leon (Mel And Joey)
Charlene Gonzalez (Proudly Filipina)
Korina Sanchez (Rated K)
Miriam Quiambao and Joaquin Valdez (100% Pinoy)

Best Public Affairs Program

Hot Seat (Q 11)
Review Philippines (Q 11)
Up Close and Personal (IBC-13)
Y-Speak (Studio 23)

Best Public Affairs Program Host

Jessica Soho (Hot Seat)
Mike Enriquez (Review Philippines)
Marissa del Mar (Up Close and Personal)
Bianca Gonzalez and Atom Araullo (Y-Speak)

Best Morning Show

Unang Hirit (GMA-7)
Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)
One Morning (NBN 4)
Good Morning, Kuya (UNTV)

Best Morning Show Host

Arnold Clavio, Susie Entrata-Abrera, Lyn Ching-Pascual, Rhea Santos, Jolina Magdangal, Winnie Monsod, Oscar Orbos, Regine Tolentino, Drew Arellano, Eagle Riggs, Love Añover, and Lhar Santiago (Unang Hirit)
Edu Manzano, Pinky Webb, Bernadette Sembrano, Rica Peralejo, Donita Rose, Kim Atienza, Alex Santos, Anthony Taberna, Winnie Cordero, and Ogie Diaz (Umagang Kay Ganda)
Aljo Bendijo, Claudine Trillo, Chal Lontoc, Nikki Jimenez, and Bobby Yan (One Morning)
Daniel Razon, Aida Gonzales, Allan Encarnacion, Rene Jose, Ryan Ramos, Janice Gotardo, Tony Arevalo, Krist Melecio, Chris Dela Cruz, Sahlee Piamonte, and Lola Sela (Good Morning, Kuya)

Best Lifestyle Show

Fit And Fab (Q 11)
Kay Susan Tayo (GMA-7)
Living It Up (Q 11)
Urban Zone (ABS-CBN 2)
Us Girls (Studio 23)

Best Lifestyle Show Host

Maggie Wilson and Theresa Licaros (Fit And Fab)
Susan Enriquez (Kay Susan Tayo)
Raymond Gutierrez, Issa Litton, Sam Oh, and Tim Yap (Living It Up)
Daphne Osmeña-Paez (Urban Zone)
Angel Aquino, Cheska Garcia, and Iya Villania (Us Girls)

Best Reality Program

Kung Ako Ikaw (GMA-7)
Pinoy Records (GMA-7)
The Debutante (Q 11)
Gandang Ricky Reyes: Parlor Game (Q 11)
Got 2B Fit: The Del Monte Fit N’ Right Challenge (ABS-CBN)
Hired! (Q 11)

Best Reality Program Host

Joey Marquez and Keempee de Leon (Kung Ako Ikaw)
Manny Pacquiao and Chris Tiu (Pinoy Records)
Marc Nelson (The Debutante)
Ricky Reyes (Gandang Ricky Reyes: Parlor Game)
Mariel Rodriguez (Got 2B Fit: The Del Monte Fit N’ Right Challenge)
Mariz Umali and Paolo Abrera (Hired!, Q 11)

Best Travel Show

Balik-Bayan (Q 11)
Pinoy Meets World (GMA-7)
Trip Na Trip (ABS-CBN)
Travel Time (Studio 23)
WOW: What’s On Weekend (Studio 23)

Best Travel Show Host

Drew Arellano (Balik-Bayan)
The GMA News and Public Affairs Team (Pinoy Meets World)
Katherine de Castro, Uma Khouny, Franzen Fajardo, Kian Kazemi, and Jayson Gainza (Trip Na Trip)
Susan Calo-Medina and Lui Villaruz (Travel Time)
Dr. Joel Mendez with Loida Lagunay, Josephine Sanchez, and Josephine Duterte (WOW: What’s On Weekend)

Best Educational Program

Matanglawin (ABS-CBN)
Born To Be Wild (GMA-7)
Busog Lusog (ABS-CBN)
Chef To Go (Q 11)
Kabuhayang Swak na Swak (ABS-CBN)
Ka-Toque (Q 11)

Best Educational Program Host

Kim Atienza (Matanglawin)
Romi Garduce and Doc Ferds Recio (Born To Be Wild)
Christine Bersola-Babao and Ruben Gonzaga (Busog Lusog)
Rob Pengson (Chef To Go)
Amy Perez and Uma Khouny (Kabuhayang Swak Na Swak)
Jeramiah Favia, Luis Rey Logarta, Darl Christian Lopez, Mariemiel Sison, and Jonah Sebastian Trinidad (Ka-Toque)

Best Children Show

Art Angel (GMA-7)
Kids On Q (Q 11)
KNC: Kawan Ng Cordero (UNTV)
Sine’Skwela (Studio 23)
5 And A Half (Studio 23)

Best Children Show Host

Pia Arcangel, Tonipet Gaba, and Krystal Reyes (Art Angel)
Tonipet Gaba, Ella Guevarra, Romina De Jesus, David Hubalde, Sam Turingan, Renford Alano, Aria Cariño, Isabella Dayto, Caleb Gotico, Eugene Herrera, Nikki Liu, Mikee De Vega, and Samantha Turingan (Kids On Q)
Eric Cabobos, JP Ramirez, Maysie Mirani, Roselle Aquino, Mikee Samson, Joshua Dapun, JR Melecio, Cedie Caisip, and Anjene Manalang (KNC: Kawan Ng Cordero)
Tado Jimenez, Bombi Plata, and Shiela May Junsay (Sine’Skwela)
Russ John Tanagon, Rhea Jane Tanagon, Rafael John Tanagon, Brisbane, and Cha-Cha (5 And A Half)

Posted in Television

Search