Asian Film Awards 2013 Nominees

Here are the nominees of the 7th Asian Film Awards organized by the Hong Kong International Film Festival Society:

Best Film
Drug War (China)
Gangs Of Wasseypur Part 1 & 2 (India)
Mystery (China)
Outrage Beyond (Japan)
Pieta (South Korea)

Best Director
Anurag Kashyap, Gangs Of Wasseypur Part 1 & 2 (India)
Abbas Kiarostami, Like Someone In Love (Japan)
Kim Ki-duk, Pieta (South Korea)
Kitano Takeshi, Outrage Beyond (Japan)
Lou Ye, Mystery (China)

Best Actor
Joseph Chang, GF*BF (Taiwan)
Choi Min-sik, Nameless Gangster: Rules Of The Time (South Korea)
Eddie Garcia, Bwakaw (Philippines)
Tony Leung Ka Fai, Cold War (Hong Kong)
Liu Ye, The Last Supper (China)

Best Actress
Nora Aunor, Thy Womb (The Philippines)
Cho Min-soo, Pieta (South Korea)
Golshifteh Farahani, The Patience Stone (Afghanistan)
Gwei Lun-mei, GF*BF (Taiwan)
Hao Lei, Mystery (China)

Best Newcomer
Chien Man-shu, When A Wolf Falls In Love With A Sheep (Taiwan)
Higashide Masahiro, The Kirishima Thing (Japan)
Huang Yu-siang, Touch Of The Light (Taiwan)
Kim Sung-kyun, Nameless Gangster: Rules Of The Time (South Korea)
Qi Xi, Mystery (China)

Best Supporting Actor
Ha Jung-woo, Nameless Gangster: Rules Of The Time (South Korea)
Kase Ryo, Like Someone In Love (Japan)
Nawazuddin Siddiqui, The Answer Lies Within (India)
Chapman To, Diva (Hong Kong)
Rhydian Vaughan, GF*BF (Taiwan)

Best Supporting Actress
Jun Ji-hyun, The Thieves (South Korea)
Kim Hye-soo, The Thieves (South Korea)
Li Lieh, Together (Taiwan)
Qin Lan, The Last Supper (China)
Watanabe Makiko, Capturing Dad (Japan)

Best Screenwriter
Anand Gandhi, Ship Of Theseus (India)
Kiyasu Kohei, Yoshida Daihachi, The Kirishima Thing (Japan)
Mei Feng, Yu Fan, Lou Ye, Mystery (China)
Wai Ka-fai, Yau Nai-hoi, Ryker Chan, Yu Xi, Drug War (China)
Yun Jong-bin, Nameless Gangster: Rules Of The Time (South Korea)

Best Cinematographer
Touraj Aslani, Rhino Season (Iraqi Kurdistan-Turkey)
Choi Young-hwan, The Thieves (South Korea)
Rajeev Ravi, Gangs Of Wasseypur Part 1 & 2 (India)
Yanagijima Katsumi, Like Someone In Love (Japan)
Zhang Li, Ma Cheng, The Last Supper (China)

Best Production Designer
Cho Hwa-sung, Nameless Gangster: Rules Of The Time (South Korea)
Bahman Ghobadi, Ali Daryai, Rhino Season (Iraqi Kurdistan-Turkey)
Wasiq Khan, Gangs Of Wasseypur Part 1 & 2 (India)
Man Lim-chung, The Silent War (China-Hong Kong)
Yee Chung-man, Eric Lam Chi-ki, The Last Tycoon (China-Hong Kong)

Best Composer
Pritam Chakraborty, Barfi! (India)
Jo Yeong-wook, Nameless Gangster: Rules Of The Time (South Korea)
Peyman Yazdanian, Johann Johannson, Mystery (China)
Suzuki Keiichi, Outrage Beyond (Japan)
Ueno Koji, The Floating Castle (Japan)

Best Editor
Kitano Takeshi, Ohta Yoshinori, Outrage Beyond (Japan)
Kusakabe Mototaka, The Kirishima Thing (Japan)
Valerie Loiseleux, Rhino Season (Iraqi Kurdistan-Turkey)
David Richardson, Allen Leung, Drug War (China)
Shin Min-kyung, The Thieves (South Korea)

Best Visual Effects
Chas Chau, Lewis Chan, Benson Poon, Johnny Lin, When A Wolf Falls In Love With A Sheep (Taiwan)
Kwak Tae-yong, Hwang Hyo- kyun, Lim Jung-hoon, Doomsday Book (South Korea)
Farbod Khoshtinat, Rhino Season (Iraqi Kurdistan-Turkey)
Lee In-ho, Je Young-ho, Soar Into The Sun (South Korea)
Onoue Katsuro, Oya Tetsuo, Sato Atsuki, Tsujino Minami, The Floating Castle (Japan)

Best Costume Designer
Chen Xue-bing, ZHONG Jia-ni, The Last Supper (China)
Jessie Dai Mei-ling, Chan Chi-man, The Last Tycoon (China-Hong Kong)
Kwak Jung-ae, A Werewolf Boy (South Korea)
Man Lim-chung, The Silent War (China-Hong Kong)
Otsuka Mitsuru, Matsunaga Kazuta, Inamura Akihiko, The Floating Castle (Japan)

The announcement of winners will be held on March 18 in Hong Kong.

 

 

This entry was posted in International. Bookmark the permalink.
Enter your email address:
Tagged as:  Asian Film Awards 2013 Nominees