Gawad Tanglaw 2010 Winners

Here are the winners of the recently concluded 8th Gawad Tanglaw Awards (2010) organized by the Gawad Tagapuring mga Akademik ng Aninong Gumagalaw, which is composed of members of the academe from various universities:

Best Films
Lola
Dukot
In My Life

Best Actress
Ms. Vilma Santos – In My Life

Best Supporting Actress
Ms. Isabel Lopez – Kinatay
Ms. Isabel Lopez – Tulak

Best Actor
John Lloyd Cruz – In My Life
Allen Dizon – Dukot

Best Supporting Actor
Luis Manzano – In My Life
Roderick Paulate – Dead Na Si Lolo

Best Directors
Dante Mendoza – Lola
Olivia Lamasan – In My Life
Joel Lamangan – Dukot

Best Screenplay
Lola

Best Story
Dukot

Best Editing
Mangatyanan – Pats R. Ranyo

Best Cinematography
I Love You Goodbye – Lee Meily

Broadcast Network Of The Year – ABS-CBN
Best Drama Series – Tayong Dalawa
Best News Program – TV Patrol World
Best Documentary Feature – Storyline (ANC)
Best Game Show – Talentadong Pinoy (ABC 5)
Best Comedy/Gag Show – Goin Bulilit, Banana Split
Best Variety Show – ASAP ’09
Best Magazine Show – Rated K
Best Lifestyle Show – Sweet Life (QTV 11) And Executive Class (ANC)
Best Travel Show – Travel Time (ANC)
Best Sports Program – Sports Unlimited
Best Sports Anchors – Dyan Castillejo, Marc Nelson, Tommy Manotoc Jr.
Best News Anchor – Ted Failon, Karen Davila, Julius Babao, Vicky Morales
Best Entertainment Field Anchor – Mario Dumaual, Phoemela Baranda
Special Jury Award For Television – May Bukas Pa
Best Ensemble Performance In A Television Drama – Tayong Dalawa (Gerald Anderson, Kim Chiu, Coco Martin, Jake Cuenca, Agot Isidro, Cherry Pie Picache, Gina Pareño, Miguel Faustman, Jodi Sta Maria, Baron Geisler, Jiro Mañio, Ms. Anita Linda, Spanky Manikan, Ms. Helen Gamboa, Mylene Dizon, Alessandra De Rossi)
Best Morning Show – Umagang Kay Ganda
Best Morning Show Hosts – Rica Paralejo, Pinky Webb, Donita Rose, Anthony Taberna, Winnie Cordero, Edu Manzano, Bernadette Sembrano, Kim Atienza, Atom Araullo, Alex Santos, Ginger Conejero
Best Game Show Host – Richard Gomez
Best Public Service Program – Wish Ko Lang, Salamat Dok!, Bantay Ocw
Best Commentary Program – Kalye (ABS-CBN)
Best Investigative Report Program – Explosibong Exclusibong Expose (ABS-CBN) And Bitag (UNTV)
Best Educational Program – Matanglawin (ABS-CBN) And Spoon (QTV 11)
Best Public Affairs Program – Strictly Politics (ANC)
Best Drama Anthology – Maalaala Mo Kaya
Best Christmas Station I.D. – Star Ng Pasko (ABS-CBN)
Best T.V. Ad – Women Empowerment By Modess
Best Movie Theatre – Shang Cineplex
Best Development Communication – Boto Mo Patrol Mo, Ako Ang Simula

Best Radio Stations – DZMM, Yes FM 101.1
Best AM Radio Anchors – Korina Sanchez, Rey Langit, Anthony Taberna
Best FM Radio Station – Yes FM 101.1
Best AM Radio Station – DZMM
Best Radio DJ – Mr. Fu, Nicoleyala, Christuper

Best Play – Tanghalang Pilipino, Zsa Zsa Zaturna Ze Muzikal, Directed By: Chris Millado

Lifetime Achievement Award (Posthumous) – Ms. Lourdes Carvajal aka Inday Badiday
Gawad Tanglaw Ng Pelikulang Pilipino – Rudy Fernandez (Posthumous)
Presidential Jury Award For Excellence In Acting – Coco Martin (Kinatay, Serbis, Masahista, Daybreak, Jay, Tirador And Tayong Dalawa)

Presidential Jury Award For Film Excellence – Dinig Sana Kita
Director: Mike Escareal Sandejas
Producer: Mike Escareal Sandejas
Lead Actors: Romalito Mallari, Zoe Sandejas

Natatanging Gawad Tanglaw Para Sa Sining Ng Telebisyon – Zaijian “Santino” Jaranilla – May Bukas Pa

Posted in Events
  • jsusies

    ahw may ganun… congrats mga kapams..

  • http://friendster reigo168

    galing talaga ng abs cbn
    no. 1 ang showtime
    no.1 agua bendita
    no.1 kung tayo magkakalayo…….

  • http://friendster reigo168

    …………. sabagay student choice naman yan……….

  • maRUja

    @Bisrock—KOrek ka dyan! dapat si Lolit Solis ang bida sa DARNA baka sakaling manood pa ako hahahahaha ano ba yan hahahahaha natawa tuloy ako.

  • bisrock

    kawawa naman si reigo, pati mr. bean patulan,. baka itapt si mr. bean sa darna nu baka matalo pa darna nu,wahahahahaha