PMPC Star Awards for TV 2013 Winners

It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on Twitter

Here is the complete list of winners of the 27th PMPC Star Awards for TV held at the AFP Theater in Quezon City and organized by the Philippine Movie Press Club:


Best TV Station – ABS-CBN, GMA-7
Best Primetime Drama Series – Juan Dela Cruz (ABS-CBN 2)
Best Daytime Drama Series – Be Careful With My Heart (ABS-CBN 2)
Best Drama Actress – Marian Rivera (Temptation Of Wife / GMA-7)
Best Drama Actor – Coco Martin (Juan Dela Cruz / ABS-CBN 2), Richard Yap (Be Careful With My Heart / ABS-CBN 2)
Best Drama Supporting Actress – KC Concepcion (Huwag Ka Lang Mawawala / ABS-CBN 2)
Best Drama Supporting Actor – Arjo Atayde (Dugong Buhay / ABS-CBN 2), Arron Villaflor (Juan Dela Cruz / ABS-CBN 2)
Best Drama Anthology – Magpakailanman (GMA-7)
Best Single Performance By An Actress – Nikki Gil (MMK “Ilog” / ABS-CBN 2)
Best Single Performance By An Actor – Carlo Aquino (MMK “Pulang Laso” / ABS-CBN 2)
Best Child Performer – Andrea Brillantes (Annaliza / ABS-CBN 2)
Best New Male TV Personality – Ruru Madrid (Maynila: Faith In Love / GMA-7)
Best New Female TV Personality – Janella Salvador (Be Careful With My Heart / ABS-CBN 2)
Best Gag Show – Bubble Gang (GMA-7), Banana Split: Extra Scoop (ABS-CBN 2)
Best Comedy Show – Pepito Manoloto (GMA-7)
Best Comedy Actor – Michael V (Bubble Gang / GMA-7)
Best Comedy Actress – Rufa Mae Quinto (Bubble Gang / GMA-7)
Best Musical-Variety Show – ASAP 18 (ABS-CBN 2)
Best Variety Show – It’s Showtime (ABS-CBN 2)
Best Female TV Host – Anne Curtis (It’s Showtime / ABS-CBN 2)
Best Male TV Host – Billy Crawford (It’s Showtime / ABS-CBN 2)
Best Public Service Program – Imbestigador (GMA 7)
Best Public Service Program Host – Vicky Morales (Wish Ko Lang / GMA-7)
Best Horror/Fantasy Program – Wansapanataym (ABS-CBN 2)
Best Reality Competition Program – Extra Challenge (GMA-7)
Best Reality Competition Program Host – Judy Ann Santos-Agoncillo (Master Chef Pinoy Edition / ABS-CBN 2)
Best Game Show – Celebrity Bluff (GMA-7)
Best Game Show Host – Luis Manzano (Kapamilya Deal Or No Deal / ABS-CBN 2)
Best Talent Search Program – Talentadong Pinoy Worldwide (TV5)
Best Talent Search Program Host – Toni Gonzaga, Alex Gonzaga, Robi Domingo (The Voice Of The Philippines / ABS-CBN 2)
Best Youth Oriented Program – Luv U (ABS-CBN 2)
Best Educational Program – Born To Be Wild (GMA-7)
Best Educational Program Host – Kim Atienza (Matanglawin/ ABS-CBN 2)
Best Celebrity Talk Show – Kris TV (ABS-CBN 2)
Best Celebrity Talk Show Host – Vice Ganda (Gandang Gabi Vice / ABS-CBN 2)
Best Documentary Program – I-Witness (GMA-7)
Best Documentary Program Host – Kara David, Sandra Aguinaldo, Howie Severino, Jay Taruc (I-Witness / GMA-7)
Best Documentary Special – Gusto Kong Mag-Aral (ABS-CBN 2)
Best Magazine Show – I Juander (GMA News TV)
Best Magazine Show Host – Jessica Soho (Kapuso Mo Jessica Soho / GMA-7)
Best News Program – State Of The Nation (GMA News TV)
Best Male Newscaster – Julius Babao (TV Patrol / ABS-CBN 2)
Best Female Newscaster – Karen Davila (Bandila/ ABS-CBN 2)
Best Morning Show – Umagang Kay Ganda (ABS-CBN 2)
Best Morning Show Host РArnold Clavio, Rhea Santos-De Guzman, Lyn Ching-Pascual, Suzi Entrata-Abrera, Danilo Federez, Lhar Santiago, Love A̱over, Atty. Gabby Concepcion, Drew Arellano, Winnie Monsod, Pia Arcangel, Luanne Dy, Connie Sison, Monica Verallo, Nathaniel Cruz, Tonipet Gaba, Susan Enriquez, Ivan Mayrina (Unang Hirit / GMA-7)
Best Public Affairs Program – The Bottomline With Boy Abunda (ABS-CBN 2)
Best Public Affairs Program Host – Boy Abunda (The Bottomline With Boy Abunda / ABS-CBN 2)
Best Showbiz-Oriented Talk Show – Startalk (GMA-7)
Best Male Showbiz-Oriented Talk Show Host – Ogie Diaz (Showbiz Inside Report / ABS-CBN 2)
Best Female Showbiz-Oriented Talk Show Host – Cristy Fermin (Ang Latest / TV5)
Best Children Show -Batibot (TV5)
Best Children Show Host – Sabrina Man, Miggy Jimenez, Lianne Valentino, Isabel “Lenlen” Frial, Nomer Limatog, Miggs Cuaderno, Kyle Danielle Ocampo, Potchi Mascot (Tropangpochi / GMA-7)
Best Travel Show – Biyahe Ni Drew (GMA News TV)
Best Travel Show Host – Richard Gutierrez (Pinoy Adventures /GMA 7)
Best Lifestyle Show – Convergence (Net 25)
Best Lifestyle Show Host – Solenn Heussaff (Fashbook / GMA News TV)
Ading Fernando Lifetime Achievement Award – German Moreno
Excellence In Broadcasting – Kitchie Benedicto, Producer; Rey Langit
Male Star Of The Night – Coco Martin
Female Star Of The Night – Kim Chiu

Posted in Television