Asian Film Awards 2009 nominees

The Asian Film Awards are presented annually by the Hong Kong International Film Festival Society to recognize excellence of film professionals in the film industries of Asia.

Here are the nominees for 2009:

Best Film

Forever Enthralled (The Chinese Mainland)
The Good, the Bad, the Weird (South Korea)
Ponyo on the Cliff (Japan)
The Rainbow Troops (Indonesia)
Red Cliff (The Chinese Mainland)
Tokyo Sonata (The Netherlands/Japan/Hong Kong)

Best Director

FENG Xiao-gang (If You Are the One) – The Chinese Mainland
KIM Jee-woon (The Good, the Bad, the Weird) – South Korea
KOREEDA Hirokazu (Still Walking) – Japan
Brillante MENDOZA (Service) – Philippines
MIYAZAKI Hayao / Frank MARSHALL (Ponyo on the Cliff) – Japan
John WOO – (Red Cliff) – The Chinese Mainland

Best Actor

GE You (If You Are the One) – The Chinese Mainland
HA Jung-woo (The Chaser) – South Korea
Akshay KUMAR (Singh is Kinng) – India
MATSUYAMA Kenichi (Detroit Metal City) – Japan
MOTOKI Masahiro (Departures) – Japan
SONG Kang-ho (The Good, the Bad, the Weird) – South Korea

Best Actress

FUKATSU Eri (The Magic Hour) – Japan
JIANG Wenli (And the Spring Comes) – The Chinese Mainland
Deepika PADUKONE (Chandni Chowk To China) – India
YOSHINAGA Sayuri (Kabei – Our Mother) – Japan
ZHAO Wei (Painted Skin) – The Chinese Mainland / Hong Kong
ZHOU Xun (The Equation of Love and Death) – The Chinese Mainland

Best Newcomer

MATSUDA Shota (Boys Over Flowers: the Movie) – Japan
Sandrine PINNA (Miao Miao) – Taiwan / Hong Kong
SO Ji-sub (Rough Cut) – South Korea
XU Jiao (CJ7) – Hong Kong
JeeJa YANIN (Chocolate) – Thailand
YU Shaoqun (Forever Enthralled) – The Chinese Mainland

Best Supporting Actor

Nick CHEUNG Beast Stalker Hong Kong
JUNG Woo-sung The Good, the Bad, the Weird South Korea
LEE Byung-hun The Good, the Bad, the Weird South Korea
TSUTSUMI Shinichi Suspect X Japan
WANG Xueqi Forever Enthralled The Chinese Mainland

Best Supporting Actress

AOI Yu Sex Is No Laughing Matter Japan
Jaclyn JOSE Service The Philippines
KIKI Kirin Still Walking Japan
KIM Ji-yeong Forever the Moment South Korea
Gina PARENO Service The Philippines

Best Screenwriter

NA Hong-jin The Chaser South Korea
LI Qiang And the Spring Comes The Chinese Mainland
Tom LIN / Henry TSAI Winds of September Taiwan / Hong Kong
KUROSAWA Kiyoshi / Max MANNIX / TANAKA Sachiko Tokyo Sonata The Netherlands / Japan / Hong Kong
MITANI Koki The Magic Hour Japan

Best Cinematographer

ATO Shoichi Paco and the Magical Book Japan
CHENG Siu-keung (HKSC) Sparrow Hong Kong
LEE Mo-gae The Good, the Bad, the Weird South Korea
Jola DYLEWSKA Tulpan Germany / Kazakhstan / Poland / Russia / Switzerland
WANG Yu / Nelson Lik-wai YU 24 City The Chinese Mainland

Best Production Designer

Nitin Chandrakant DESAI Jodhaa Akbar India
KUWAJIMA Towako Paco and the Magical Book Japan
Daniel Yan-kong LEE Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon The Mainland Chinese / Hong Kong / South Korea
Bill LUI Painted Skin The Chinese Mainland / Hong Kong
TANEDA Yohei The Magic Hour Japan

Best Composer

Dalpalan / JANG Young-gyu The Good, the Bad, the Weird South Korea
HANNO Yoshihiro / LIM Giong 24 City The Chinese Mainland
HISAISHI Joe Ponyo on the Cliff Japan
Henry Wan-man LAI Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon The Mainland Chinese / Hong Kong / South Korea
Allah Rakha RAHMAN Jodhaa Akbar India

Best Editor

CHAN Ki-hop Beast Stalker Hong Kong
William Suk-ping CHANG Miao Miao Taiwan / Hong Kong
Darya DANILOVA Native Dancer Kazakhstan / Russia / France / Germany
Waluyo ICHWANDIARDONO The Rainbow Troops Indonesia
KIM Sun-min The Chaser South Korea

Best Visual Effects

Craig HAYES Red Cliff The Chinese Mainland
KIM Wook The Good, the Bad, the Weird South Korea
YANAGAWASE Masahide Paco and the Magical Book Japan

The awarding ceremony will be held on March 23, 2009 at the Hong Kong Convention and Exhibition Centre.