Golden Screen Awards for TV 2013 Nominees

Here is the complete list of nominees of the 2013 Golden Screen Awards for TV organized by the Entertainment Press Society (ENPRESS, Inc.):

Outstanding Educational Program

AHA (GMA-7)
Batibot (TV5)
I Got It (ABS-CBN)
My Chubby World (GMA-7)
Tropang Potchi (GMA-7)
Why Not (ABS-CBN)

Outstanding Educational Program Host

Archie Alemania (I Got It / ABS-CBN)
Drew Arellano (AHA / GMA-7)
Julian Trono (Tropang Potchi / GMA-7)
Renz Valerio (My Chubby World / GMA-7)

Outstanding Lifestyle Program

Chef and Mom (TV5)
Curiosity Got the Chef (Lifestyle Network)
Kris realiTV (ABS-CBN)
Pop Talk (GMA News TV)
Powerhouse (GMA News TV)
Spoon (Net 25)
US Girls (Studio 23)
Weekend Gateaway (GMA News TV)

Outstanding Lifestyle Program Host

Angel Aquino (US Girls / Studio23)
Drew Arellano (Weekend Gateaway / GMA News TV)
Janice de Belen (Spoon /Net 25)
Jeremy Favia, Lalie Favia (Chef and Mom (TV5)
Kris Aquino (Kris realiTV / ABS-CBN)
Mel Tiangco (Powerhouse / GMA News TV)
Tonipet Gaba (Pop Talk / GMA News TV)

Outstanding Magazine Program

iJuander (GMA News TV)
Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)
Rated K (ABS-CBN)

Outstanding Magazine Program Host

Korina Sanchez (Rated K /ABS-CBN)
Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho / GMA-7)
Susan Enriquez, Cesar Apolinario (iJuander / GMA News TV)

Outstanding Public Affairs Program

Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie (GMA News TV)
Brigada (GMA 7)
Dong Puno Dekalibre (Aksyon TV)
Failon Ngayon (ABS-CBN)
Investigative Documentaries (GMA News TV)
Krusada (ABS-CBN)

Outstanding Public Affairs Program Host

Dong Puno (Dong Puno Dekalibre / Aksyon TV)
Karen Davila (Krusada / ABS-CBN)
Jessica Soho (Brigada / GMA-7)
Malou Mangahas (Investigative Documentaries / GMA News TV)
Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN)
Winnie Monsod (Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie / GMA News TV)

Outstanding Public Service Program

Alagang Kapatid (TV5)
Pinoy M.D. (GMA-7)
Public Atorni (TV5)
Rescue (GMA-7)
Salamat Dok (ABS-CBN)
Wish Ko Lang (GMA-7)

Outstanding Public Affairs Host

Arnold Clavio (Rescue / GMA 7)
Atty. Persida Acosta (Public Atorni / TV5)
Bernadette Sembrano (Salamat Dok / ABS-CBN)
Cheryl Cosim (Alagang Kapatid / TV5)
Connie Sison (Pinoy MD / GMA-7)
Vicky Morales (Wish Ko Lang /GMA-7)

Outstanding Celebrity Talk Program

Bottomline (ABS-CBN)
Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)
MOMents (Net25)
Tonight with Arnold Clavio (GMA News TV)
Sharon, Kasama Mo Kapatid (TV5)

Outstanding Celebrity Talk Program Host

Arnold Clavio (Tonight With Arnold Clavio / GMA News TV)
Boy Abunda (Bottomline / ABS-CBN)
Glayds Reyes (MOMents / Net25)
Sharon Cuneta (Sharon, Kasama Mo Kapatid / TV5)
Vice Ganda (Gandang Gabi Vice / ABS-CBN)

Outstanding Documentary Program

Istorya: “Dapit Hapon” (UNTV)
i-Witness: “Batong Buhay, Buhis Buhay” (GMA 7)
i-Witness: “Daloy” (GMA-7)
i-Witness: “Kalam” (GMA-7)
i-Witness: “Saplot” (GMA-7)
i-Witness: “Silong” (GMA-7)
Philippine Treasures (GMA-7)

Outstanding Documentary Program Host

Kara David (i-Witness: “Silong” / GMA-7)
Howie Severino (i-Witness: “Saplot” / GMA-7)
Mel Tiangco (Philippine Treasures / GMA-7)
Sandra Aguinaldo (i-Witness: “Kalam” / GMA-7)
Veronica Alejar (Istorya: “Dapithapon” / UNTV)

Outstanding News Program

Aksyon (TV5)
Balitanghali (GMA News TV)
Bandila (ABS-CBN)
Saksi (GMA-7)
State of the Nation (GMA News TV)
TV Patrol (ABS-CBN)
24 Oras (GMA-7)

Outstanding Male News Presenter

Arnold Clavio (Saksi / GMA-7)
Daniel Razon (Ito Ang Balita / UNTV)
Julius Babao (Bandila / ABS-CBN)
Raffy Tima (Balitanghali / GMA News TV)
Ted Failon (TV Patrol / ABS-CBN)

Outstanding Female News Presenter

Ces Drilon (Bandila / ABS-CBN)
Cheryl Cosim (Aksyon / TV5)
Jessica Soho (State of the Nation / GMA News TV)
Korina Sanchez (TV Patrol / ABS-CBN)
Mel Tiangco (24 Oras / GMA-7)
Pia Arcangel (Balitanghali / GMA News TV)
Vicky Morales (Saksi / GMA-7)

Outstanding Showbiz Talk Program

Paparazzi (TV5)
Showbiz Central (GMA-7)
Showbiz Inside Report (ABS-CBN)
Startalk TX (GMA-7)
The Buzz (ABS-CBN)

Outstanding Male Showbiz Talk Program Host

Boy Abunda (The Buzz / ABS-CBN)
Joey de Leon (Startalk TX / GMA-7)
Joey Marquez (Inside Showbiz Report / ABS-CBN)
John Lapus (Showbiz Central / GMA-7)
Raymond Gutierrez (Showbiz Central / GMA-7)

Outstanding Female Showbiz Talk Program Host

Carmina Villarroel (Showbiz Inside Report / ABS-CBN)
Charlene Gonzalez (The Buzz / ABS-CBN)
Cristy Fermin (Paparazzi / TV5)
Janice de Belen (Showbiz Inside Report / ABS-CBN)
Jennylyn Mercado (Showbiz Central / GMA-7)
Toni Gonzaga (The Buzz / ABS-CBN)

Outstanding Adapted Reality/Competition Program

Junior MasterChef (ABS-CBN)
Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)
Pinoy Big Brother Teen Edition 4 (ABS-CBN)
Survivor Philippines Double Celebrity Showdown (GMA-7)
The Biggest Loser (ABS-CBN)

Outstanding Adapted Reality/Competition Program Host

Judy Ann Santos (Junior Master Chef / ABS-CBN)
Luis Manzano, Billy Crawford (Pilipinas Got Talent / TV5)
Richard Gutierrez (Survivor Philippines Double Celebrity Showdown / GMA-7)
Sharon Cuneta (The Biggest Loser / ABS-CBN)

Outstanding Original Reality/Competition Program

I Dare You (ABS-CBN 2)
Inside Protégé (GMA 7)
Protégé (GMA 7)
Talentadong Pinoy (TV5)
Talentadong Pinoy Kids (TV5)

Outstanding Original Reality Competition Program Host

Dingdong Dantes (Protégé /-GMA 7)
Jennylyn Mercado (Inside Protégé / GMA-7)
Jericho Rosales (I Dare You / ABS-CBN)
Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy / TV5)
Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy Kids / TV5)

Outstanding Natural History/Wildlife Program

Born To Be Wild: “Water Snakes and Whale Sharks” (GMA-7)
Failon Ngayon: “Latak ng Minahan” (ABS-CBN 2)
Matanglawin: “Jungle Survival” (ABS-CBN 2)
Reporter’s Notebook: “Pilipinas for Sale” (GMA 7)
Oras Na: “A GMA News and Public Affairs Special” (GMA 7)

Outstanding Natural History/Wildlife Program Host

Doc Nielsen Donato (Born To Be Wild / GMA 7)
Kim Atienza (Matanglawin / ABS-CBN)
Maki Pulido, Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook / GMA 7)
Richard Gutierrez (Oras Na / GMA-7)
Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN)

Outstanding Crime/Investigative Program

Imbestigador (GMA 7)
SOCO: Scene of the Crime Operatives (ABS-CBN 2)
Eksklusibong, Explosibong, Expose (ABS-CBN 2)
Tutok Tulfo (Aksyon TV)
Wanted (Aksyon TV)

Outstanding Crime/Investigative Program Host

Gus Abelgas (SOCO: Scene of the Crime Operatives /ABS-CBN)
Mike Enriquez (Imbestigador / GMA-7)
Pinky Webb, Julius Babao, Anthony Taberna (XXX / ABS-CBN)
Erwin Tulfo (Tutok Tulfo / Aksyon TV)
Raffy Tulfo (Wanted / Aksyon TV)

Outstanding News Magazine Program

Ako Ang Simula: “Karunungan” (ABS-CBN)
Anggulo: “Hari ng Baluarte” (TV5)
Journo: “K-12” (TV5)
Patrol ng Pilipino: “Ghost Employee/Dolphy Story” (ABS-CBN)
Patrol ng Pilipino: “Pangarap na Hustisya, Kapwa Katutubo” (ABS-CBN)

Outstanding News Magazine Program Host

Dominic Almerol, Apples Salandoni (Patrol ng Pilipino / ABS-CBN)
Jeff Canoy, Chiara Zambrano (Pangarap na Hustisya / ABS-CBN)
Karen Davila, Anthony Taberna (Ako Ang Simula / ABS-CBN)
Luchi Cruz- Valdez (Anggulo / TV5)
Luchi Cruz- Valdez (Journo / TV5)

Outstanding Gag Program

Banana Split Extra Scoop (ABS-CBN 2)
Bubble Gang (GMA 7)
Goin’ Bulilit (ABS-CBN 2)
Lokomoko (TV5)

Outstanding Comedy Program

Pepito Manaloto (GMA-7)
Toda Max (ABS-CBN)
Tweets for My Sweet (GMA-7)

Outstanding Musical Program

ASAP 2012 (ABS-CBN)
Party Pilipinas (GMA-7)

Outstanding Variety Show

Eat Bulaga (GMA-7)
It’s Showtime (ABS-CBN)
Wil Time Bigtime (TV5)

Outstanding Male Host in a Musical or Variety Program

Luis Manzano (ASAP / ABS-CBN)
Ryan Agoncillo (Eat Bulaga / GMA-7)
Vic Sotto (Eat Bulaga / GMA-7)
Vice Ganda (It’s Showtime / ABS-CBN)
Willie Revillame (Wil Time Bigtime / TV5)

Outstanding Female Host in a Musical or Variety Program

Anne Curtis (It’s Showtime / ABS-CBN)
Julia Clarete (Eat Bulaga / GMA-7)
Karylle (It’s Showtime / ABS-CBN)

Outstanding Adapted Drama Series

Ikaw Lang Ang Mamahalin (GMA-7)
Maria La del Barrio (ABS-CBN)
Utol Kong Hoodlum (TV5)
Valiente (TV5)

Outstanding Original Drama Series

100 Days to Heaven (ABS-CBN 2)
Amaya (GMA 7)
Budoy (ABS-CBN 2)
Legacy (GMA 7)
Munting Heredera (GMA 7)
One True Love (GMA 7)
Sa Ngalan Ng Ina (TV5)
Walang Hanggan (ABS-CBN)

Outstanding Single Drama/Telemovie Program

Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)
True Confessions (TV5)
Real Confessions (TV5)
Untold Stories (TV5)

Outstanding Breakthrough Performance by an Actor

Arjo Atayde (Maalaala Mo Kaya: “Bangka” / ABS-CBN)
Khalil Ramos (Princess and I / ABS-CBN)
Pancho Magno (Kasalanan Bang Ibigin Ka / GMA-7)
Richard Yap (My Binondo Girl / ABS-CBN)
Victor Silayan (The Sisters / TV5)

Outstanding Breakthrough Performance by an Actress

Janine Gutierrez (Makapiling Kang Muli / GMA-7)
Jasmine Curtis (Utol Kong Hoodlum / TV5)
Myrtle Sarrosa (Toda Max / ABS-CBN)
Venus Raj (Maalaala Mo Kaya: “Korona” / ABS-CBN)

Outstanding Supporting Actor in a Gag or Comedy Show

Jason Francisco (Banana Split / ABS-CBN)
Jobert Austria (Toda Max / ABS-CBN)
John Fier (Pepito Manaloto / GMA-7)
Roderick Paulate (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Outstanding Supporting Actress in a Gag or Comedy Show

Cecille Paz (Toda Max / ABS-CBN)
Mosang (Pepito Manaloto / GMA-7)
Nova Villa (Tweets for My Sweet / GMA-7)
Sheena Halili (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Alwyn Uytingco (Sa Ngalan ng Ina / TV5)
Gabby Eigenmann (Munting Heredera / GMA-7)
John Lapus (Makapiling Kang Muli / GMA-7)
Neil Ryan Sese (Munting Heredera / GMA-7)
Paulo Avelino (Walang Hanggan / ABS-CBN)
Raymond Bagatsing (One True Love / GMA-7)
Tirso Cruz III (Budoy /ABS-CBN)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Ana Capri (One True Love / GMA-7)
Eugene Domingo (Sa Ngalan ng Ina / TV5)
Gina Alajar (Amaya / GMA-7)
Helen Gamboa (Walang Hanggan / ABS-CBN)
Janice de Belen (Budoy / ABS-CBN)
Jean Garcia (One True Love / GMA-7)
Zsa Zsa Padilla (Budoy / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie Program

Coco Martin (Maalaala Mo Kaya: “Kamao” / ABS-CBN)
Gerald Anderson (Maalaala Mo Kaya: “Jacket” / ABS-CBN)
Janus del Prado (Maalaala Mo Kaya: “Polo Shirt” / ABS-CBN)
Noni Buencamino (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos” / ABS-CBN)
Piolo Pascual (Maalaala Mo Kaya: “Sumpak” / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actress in a Single Drama/Telemovie Program

Anita Linda (True Confession: “Ang Nawawalang Pag-ibig” / TV5)
Angel Aquino (Maalaala Mo Kaya: “Manika” / ABS-CBN)
Gina Pareno (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos” /ABS-CBN)
Iza Calzado (Maalaala Mo Kaya: Cross Stitch / ABS-CBN)
Jane Oineza (Maalaala Mo Kaya: “Manika”/ABS-CBN)
Maricel Soriano (Untold Stories: “Baldadong Puso” / TV5)
Slyvia Sanchez (Untold Stories: “Kahit Ako’y Mangmang” / TV5)

Outstanding Performance by an Actor in a Gag or Comedy Program

Michael V (Bubble Gang / GMA-7)
Ogie Alcasid (Bubble Gang / GMA 7)
Robin Padilla (Toda Max / ABS-CBN)
Vhong Navarro (Toda Max / ABS-CBN)
John Prats (Banana Split / ABS-CBN)
Jayson Gainza (Banana Split / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actress in a Gag or Comedy Program

Angel Locsin (Toda Max / ABS-CBN)
Angelica Panganiban (Banana Split / ABS-CBN)
Marian Rivera (Tweets for My Sweet / GMA-7)
Pokwang (Toda Max / ABS-CBN)
Tuesday Vargas (Lokomoko / TV5)

Outstanding Performance by an Actor in a Drama Series

Alden Richards (One True Love / GMA-7)
Coco Martin (Walang Hanggan / ABS-CBN)
Dingdong Dantes (My Beloved / GMA-7)
Gerald Anderson (Budoy / ABS-CBN)
Jericho Rosales (Dahil sa Pag-ibig / ABS-CBN)
Piolo Pascual (Dahil sa Pag-ibig / ABS-CBN)
Richard Gomez (Walang Hanggan / ABS-CBN )

Outstanding Performance by an Actress in a Drama Series

Alessandra de Rossi (Legacy / GMA-7)
Dawn Zulueta (Walang Hanggan / ABS-CBN)
Lovi Poe (Legacy /GMA-7)
Marian Rivera (Amaya / GMA-7)
Nora Aunor (Sa Ngalan ng Ina / TV5)
Xyriel Manabat (100 Days to Heaven / ABS-CBN)